Rychlostní parkourová soutěž je formát, který je založen na co nejrychlejším zdolání určené trati, či jinak vytyčeného závodu. Tento formát je specifický důrazem na rychlost překonání překážek na úkor čistoty provedení techniky či líbivosti jednotlivých prvků. Soutěžící nepoužívá vybavení.
Formát soutěže nesmí být cíleně sestaven tak, aby upřednostňoval některé parkourové techniky před jinými a měl by zohlednit a otestovat různorodost atletů tak, aby soutěž pokud možno nezvýhodňovala některé atlety na základě jejich stavby těla.
Pro formát je typické že nezáleží na čistotě provedení. Tedy pokud je splněna a proběhnuta daná trať je provedení automaticky uznáno. Formát je zaměřen především na rychlost, sílu, a psychickou připravenost atleta, částečně potom i na koordinaci.
V české asociaci parkouru chápeme tento formát především jako rychlostní soutěžní formát, s přesahem do technické a psychické přípravy soutěžícího. Tedy být schopen překonat co nejrychleji danou překážkovou trať za použití vlastního těla. Základem tohoto formátu je dobře zvládnutá technika běhu a základních parkourových technik jako je výlez, catleap nebo různé druhy přeskoků. Méně potom jako formát zakládající se na schopnostech vytrvalostních, nebo silových.
Samozřejmě však vysoká úroveň atleta v těchto schopnostech napomůže lepšímu výsledku a umožňuje jednodušší zvládnutí jednotlivých tratí.
Z tohoto důvodu jsme vypracovali doporučení a pravidla jednotlivých rychlostních soutěží, která jsou však otevřena interpretaci či k doplnění.
Obsah rychlostních soutěží je pevně určen, tak aby nedocházelo k přílišné odlišnosti mezi jednotlivými soutěžemi v rámci české republiky.
Maximální délka trati v rychlostní soutěží je 75 metrů, s tím že minimální délka trati je 30 metrů.
Maximální obsah běhu po rovinně je 35% z délky trati. Do toho se nepočítá běh po překážkách jako jsou například stridy, nebo běh po nakloněné rovinně, která má sklon alespoň 45°.
Rychlostní soutěž pod záštitou ČAPk musí obsahovat základní prvky. Složení je taktéž pevně procentuálně stanoveno a to podle jednotlivých skupin základních prvků. Minimální obsah popsaných prvků je 65%. Obsah zbytku trati je tedy 35% a skládá se buď z dalších volitelných technik nebo z běhu po rovině. O obsahu prvků na tratích rozhoduje organizátor jednotlivých soutěží, tak aby se zajistila diverzita jednotlivých soutěží.
Každá skupina základních prvků musí být zastoupena alespoň jedenkrát v obsahu kvalifikačního a finálového kola. Každá trať tak nemusí obsahovat všechny techniky, ale ty musí být obsaženy alespoň na jedné trati v rámci kvalifikačního či finálového kola. Pokud se stane že soutěžící nahradí techniku jinou, která mu v trati více vyhovuje, není to chybou organizátora. Takovéto počínání závodníka je povoleno, pokud neurčí organizátor jinak.
Povinné techniky jsou: Precision, Catleap, Přeskoky a průskoky a výlezy.
Více informací najdete v oficiálních pravidlech zde: Pravidla rychlostních soutěží.pdf
Formát rychlostní soutěže se vždy hodnotí podle času dosaženého na tratích v rámci jednoho kola, tedy kola kvalifikačního nebo kola finálového. Čas z kvalifikačního a finálového kola se nesčítá. Čas měří pověřený časoměřič za dozoru kvalifikovaného rozhodčího.
A) Vyhrává soutěžící s nejnižším dosaženým časem, nebo součtem časů
B) Čas se sčítá v rámci kvalifikačního kola a v rámci finálového kola zvlášť
C) Čas z kvalifikačního kola a z kola finálového se nesčítá
D) Rozhodčí rozhoduje a posuzuje výkon soutěžícího podle zvoleného pod-formátu
Kategorie pro soutěžní parkour jsou z hlediska věku rozděleny do tří skupin. Skupiny jsou následující:
12-14 let – do 15ti let
15-17 let – do 18ti let
18-30 let – Dospělí
Pravidla spjatá s věkovými kategoriemi:
A) Soutěžící mají povinnost dokázat svou příslušnost do věkové kategorie jakýmkoliv z následujících dokladů: občanský průkaz, řidičský průkaz, studentský průkaz (ISIC), rodný list či kopie rodného listu, nebo kartičkou zdravotní pojišťovny. V opačném případě organizátor nepřipustí soutěžícího do soutěže.
B) Soutěžící mladší 18ti let musí mít podepsané prohlášení od rodičů, že se mohou účastnit soutěže.
C) Organizátor má právo věkové kategorie po konci přihlašování do soutěže, pro nedostatek závodících buďto zrušit, nebo spojit podle potřeby.
D) Při spojení věkových kategorií se nepřihlíží na mladší věk závodících, soutěžící se však mohou rozhodnout odstoupit ze soutěže.
E) Pro věkovou kategorii 30+ je na zvážení organizátora, zda připustí soutěžícího do soutěže dospělých. Tedy do kategorie 18-30 let. Organizátor může požadovat doklad o zdravotní způsobilosti, nebo jinak posoudit schopnost soutěžícího soutěžit. Pokud se takovýto soutěžící účastní soutěže, automaticky souhlasí s formou, i se stylem hodnocení pro mladší věkovou skupinu, která nemusí odpovídat fyziologickým a mentálním dispozicím staršího atleta.
F) Pro kategorii mladších dětí než 12 let ČAPk důrazně zakazuje účast v soutěžích. Toto stanovisko je nezvratné a je takto nastaveno z hlediska bezpečnosti. Je však možná forma doprovodného programu v podobě her a jiných pohybových aktivit.
Rozdělení do genderových skupin je jednoduše založeno na pohlaví soutěžícího. Parkourové soutěže jsou rozděleny podle pohlaví na muže a ženy, popřípadě na dívky a chlapce. Pohlaví se určuje podle pohlaví, které je uvedeno na dokladu, který se předkládá při registraci.
Registrace do závodu je klasicky možno provést online pomocí formuláře, který je vyvěšen na webové adrese české asociace parkouru, nebo prezenčně v den konání soutěže. O výši startovného rozhoduje organizátor soutěže, avšak výše startovného je ponížena pro soutěžící, kteří jsou součástí ČAPk v rámci klubu, nebo na jiné úrovni.
Pravidla spjatá s registrací do závodu:
A) Registrace není závazná pro stranu registrovaného, avšak slouží jako zajištění místa na startovní listině. Registrace online je potvrzena teprve pokud se závodník včas dostaví na místo konání, v opačném případě je jeho místo ve startovní listině volné pro jiného zájemce.
B) Platná registrace je jen taková,která obsahuje veškeré náležitosti. Tedy jméno, příjmení, věk a příslušnost ke klubu.
C) Počet soutěžících je omezen na počet, který je předem určen organizátorem soutěže. Přednost při registraci mají soutěžící, kteří se úspěšně účastnili předchozích soutěží, to jest postoupili do finálového kola dané soutěže pořádané v rámci ČAPk v posledním roce.
D) Pokud je věková kategorie pro malý zájem zrušena, startovné je vyplaceno zpět závodníkům z dané skupiny, pokud ovšem splní bod G a F
E) Při spojení věkových kategorií se nepřihlíží na mladší věk závodících, soutěžící se však mohou rozhodnout odstoupit ze soutěže a dostanou zpět vyplaceno startovné v plné výši, pokud splní bod G a F
F) Pokud chce odstoupivší soutěžící, nebo soutěžící, kterému byla zrušena jeho věková kategorie zůstat jako divák v areálu, bude mu vyplacena částka rozdílu mezi startovným a diváckým vstupným. Pokud je startovné nižší než vstupné, musí doplatit rozdíl.
G) Odstoupení od soutěže soutěžící musí nahlásit před zahájením soutěže, v opačném případě nemá právo žádat o refundaci.
Prosíme o vyplnění registračního formuláře v souladu s podmínkami zákona o podpoře sportu č. 178/2019 Sb., čl. I, §3e. Registrační údaje poskytujete ČAPk, která je pořadatelem akce.
Závazné přihlašení na soutěž Českého parkourového poháru 2022, konané 11.-12. 6. 2022 od 9:00 (prezence v 8:30) v místě In Motion Academy Praha, Na Jarově 2424/2, 130 00 Praha 3-Žižkov
Po přihlášení do formátu "rychlost" se zavazuji uhradit registrační poplatek na účet České asociace parkouru, z. s. - viz odpověď po registraci
STARTOVNÉ:
Nečlen / Člen ČAPk
1 soutěžní formát: 350,- / 300,-
2 soutěžní formáty: 600,- / 550,-
3 soutěžní formáty: 750,- / 700,-
REGISTRACE:
Stünts team