Soutěž ve stylu, je formát kombinující prvky parkouru, freerunu, trickingu, breakdance a dalších pohybových disciplín za účelem předvést divákovi nejefektnější pohybový projev, ve kterém se hodnotí nejen pohybový projev jako je tomu u tance, ale i obtížnost, flow a kreativita. Soutěžící nepoužívá vybavení.
Formát soutěže je sestaven tak, aby cíleně stavil na stejnou rovinu atlety různého stylu. Ve formátu je rozlišováno mezi stylem, což je osobitý přístup k technice a k technickému provedení, a špatně provedené technice. Na češ dohlíží kvalifikovaní rozhodčí. Dále musí být výstup atleta, pokud možno, co nejvíce různorodý tak, aby se neopakovali stejné prvky, ale i stejný způsob pohybu.
Pro formát je typické že záleží především na čistotě provedení, obtížnosti a flow. Velmi ceněná je i kreativita, kterou atlet vkládá do svých soutěžních běhů. Formát je zaměřen na sílu, koordinaci, krátkodobou vytrvalost a psychickou připravenost atleta.
V české asociaci parkouru chápeme tento formát především jako dovednost vyjádřit svůj pohybový potenciál a styl skrze pohyb. Pravidla tedy nepředepisují prvky, které musí být obsaženy, avšak pohybová gramotnost atleta a všestrannost je žádaná a hodnotí se v jednotlivých hodnotících kritériích. Je totiž mnohem jednodušší věnovat se jednomu stylu pohybu než kombinovat jich vícero.
Obsah soutěží ve stylu není pevně určen, avšak hodnocení těchto soutěží je vždy stejné, tak aby nedocházelo k přílišné odlišnosti mezi jednotlivými soutěžemi v rámci české republiky. Soutěž ve stylu pod záštitou ČAPk je vždy hodnocena na základě 4 hodnotících kriteriích. Tyto kritéria jsou flow, obtížnost, kreativita a provedení.
Jednotlivá kritéria mají další hodnotící pod-kritéria, podle kterých se řídí speciálně proškolený rozhodčí,
Plné znění pravidel naleznete zde:
Soutěže ve stylu se vždy hodnotí podle celkového počtu dosažených bodů v rámci jednoho kola, tedy kola kvalifikačního nebo kola finálového. Body z kvalifikačního a finálového kola se nesčítají. Počet bodů na jednotlivých stanovištích určuje výkon soutěžícího a posuzuje ho kvalifikovaný rozhodčí.
Celkové bodové hodnocení je přímo závislé na hodnocení jednotlivých kritérií a pod-kritérií. Jednotlivé pod-kritéria jsou bodově hodnoceny na škále od 0 do 10 a následně zanášeny do tabulky. Kritéria se následně zprůměrují v rámci jednotlivých kritériích a vznikne tak bodové hodnocení na škále taktéž 0 až 10.
Jednotlivé bodové hodnocení v rámci hlavních kriterií tedy ve flow, obtížnosti, kreativitě a provedení je následně sečteno. Maximální bodové hodnocení se tedy rovná 40ti bodům. Celkový výsledek v rámci soutěže ve stylu může být v rozmezí 0 až 40.
A) Vyhrává soutěžící s nejvyšším počtem bodů
B) Body se nepřenášejí do dalších soutěžních kol
C) Rozhodčí rozhodují a posuzuje výkon soutěžícího podle stanovených kritérií
D) Skok, který byl započat před koncem časového limitu je hodnocen.
Kategorie pro soutěžní parkour jsou z hlediska věku rozděleny do tří skupin. Skupiny jsou následující:
12-14 let – do 15ti let
15-17 let – do 18ti let
18-30 let – Dospělí
Pravidla spjatá s věkovými kategoriemi:
A) Soutěžící mají povinnost dokázat svou příslušnost do věkové kategorie jakýmkoliv z následujících dokladů: občanský průkaz, řidičský průkaz, studentský průkaz (ISIC), rodný list či kopie rodného listu, nebo kartičkou zdravotní pojišťovny. V opačném případě organizátor nepřipustí soutěžícího do soutěže.
B) Soutěžící mladší 18ti let musí mít podepsané prohlášení od rodičů, že se mohou účastnit soutěže.
C) Organizátor má právo věkové kategorie po konci přihlašování do soutěže, pro nedostatek závodících buďto zrušit, nebo spojit podle potřeby.
D) Při spojení věkových kategorií se nepřihlíží na mladší věk závodících, soutěžící se však mohou rozhodnout odstoupit ze soutěže.
E) Pro věkovou kategorii 30+ je na zvážení organizátora, zda připustí soutěžícího do soutěže dospělých. Tedy do kategorie 18-30 let. Organizátor může požadovat doklad o zdravotní způsobilosti, nebo jinak posoudit schopnost soutěžícího soutěžit. Pokud se takovýto soutěžící účastní soutěže, automaticky souhlasí s formou, i se stylem hodnocení pro mladší věkovou skupinu, která nemusí odpovídat fyziologickým a mentálním dispozicím staršího atleta.
F) Pro kategorii mladších dětí než 12 let ČAPk důrazně zakazuje účast v soutěžích. Toto stanovisko je nezvratné a je takto nastaveno z hlediska bezpečnosti. Je však možná forma doprovodného programu v podobě her a jiných pohybových aktivit.
Rozdělení do genderových skupin je jednoduše založeno na pohlaví soutěžícího. Parkourové soutěže jsou rozděleny podle pohlaví na muže a ženy, popřípadě na dívky a chlapce. Pohlaví se určuje podle pohlaví, které je uvedeno na dokladu, který se předkládá při registraci.
Registrace do závodu je klasicky možno provést online pomocí formuláře, který je vyvěšen na webové adrese české asociace parkouru, nebo prezenčně v den konání soutěže. O výši startovného rozhoduje organizátor soutěže, avšak výše startovného je ponížena pro soutěžící, kteří jsou součástí ČAPk v rámci klubu, nebo na jiné úrovni.
Pravidla spjatá s registrací do závodu:
A) Registrace není závazná pro stranu registrovaného, avšak slouží jako zajištění místa na startovní listině. Registrace online je potvrzena teprve pokud se závodník včas dostaví na místo konání, v opačném případě je jeho místo ve startovní listině volné pro jiného zájemce.
B) Platná registrace je jen taková,která obsahuje veškeré náležitosti. Tedy jméno, příjmení, věk a příslušnost ke klubu.
C) Počet soutěžících je omezen na počet, který je předem určen organizátorem soutěže. Přednost při registraci mají soutěžící, kteří se úspěšně účastnili předchozích soutěží, to jest postoupili do finálového kola dané soutěže pořádané v rámci ČAPk v posledním roce.
D) Pokud je věková kategorie pro malý zájem zrušena, startovné je vyplaceno zpět závodníkům z dané skupiny, pokud ovšem splní bod G a F
E) Při spojení věkových kategorií se nepřihlíží na mladší věk závodících, soutěžící se však mohou rozhodnout odstoupit ze soutěže a dostanou zpět vyplaceno startovné v plné výši, pokud splní bod G a F
F) Pokud chce odstoupivší soutěžící, nebo soutěžící, kterému byla zrušena jeho věková kategorie zůstat jako divák v areálu, bude mu vyplacena částka rozdílu mezi startovným a diváckým vstupným. Pokud je startovné nižší než vstupné, musí doplatit rozdíl.
G) Odstoupení od soutěže soutěžící musí nahlásit před zahájením soutěže, v opačném případě nemá právo žádat o refundaci.
Prosíme o vyplnění registračního formuláře v souladu s podmínkami zákona o podpoře sportu č. 178/2019 Sb., čl. I, §3e. Registrační údaje poskytujete ČAPk, která je pořadatelem akce.
Závazné přihlašení na soutěž Českého parkourového poháru 2022, konané 11.-12. 6. 2022 od 9:00 (prezence v 8:30) v místě In Motion Academy Praha, Na Jarově 2424/2, 130 00 Praha 3-Žižkov
Po přihlášení do formátu "styl" (style) se zavazuji uhradit registrační poplatek na účet České asociace parkouru, z. s. - viz odpověď po registraci
STARTOVNÉ:
Nečlen / Člen ČAPk
1 soutěžní formát: 350,- / 300,-
2 soutěžní formáty: 600,- / 550,-
3 soutěžní formáty: 750,- / 700,-
REGISTRACE: