O Parkouru

section-889e563

Parkour je moderní pohybová disciplína

“Parkour je fyzická aktivita, která může sloužit i jako komplexní seberozvojová disciplína. ”

“Parkour je osobní cesta sebezdokonalení.”

“Parkour je způsob vnímání okolního prostředí a schopnost se v něm pomocí svého těla pohybovat.”

“Parkour je životní styl, který v člověku probouzí touhu poznávat sám sebe, pracovat na sobě a rozvíjet se po stránce fyzické a psychické.”

//www.capk.cz/wp-content/uploads/2019/11/parkour-silouethe.png
section-7f27e8f

Jak parkour vznikl?

Stručná historie Parkouru

870
1875

Narození Georgese Héberta

Georges Hébert (1875 - 1957) byl průkopníkem tělesné výchovy ve francouzské armádě, který vyvinul systém tělesné výchovy a výcviku známý jako „la méthode naturelle“ („přirozená metoda“). Metoda kombinovala výcvik široké rozmanitosti fyzických schopností s tréninkem odvahy a morálky.

875
1939

Raymond Bell

Roku 1939 se na rodil Raymond Belle. Od 7 let vyrůstal v sirotčinci. V drsných podmínkách trénoval na svých fyzických schopnostech, aby se nestal obětí útoků. Běhal po nocích a lezl po stromech. V 19 letech nastupuje k pařížské hasičské jednotce francouzské armády.

876
1975

Narození Davida Bella

Narodil se David Belle [čti david bel]. Ve svém mládí trénuje na předměstí Lisses společně s přáteli Sébastienem Foucanem, Châu Belle Dinhem, Williamsem Bellem, Yannem Hnautrou, Laurentem Piemontesim, Guylain N'Guba Boyekim, Malikem Dioufem, a Charlesem Perrièrem.

877
2005

První parkourový jam v Česku

Mezi léty 2004 a 2005 připlouvá do Česka parkourová vlna. Větší setkání na sebe nenechává dlouho čekat a 25. srpna 2005 probíhá v Brně první jam.

2015

Založení ČAP

Na základní škole kousek od pražského hradu zakládá skupina 28 traceurů z celé republiky první parkourovou asociaci v České republice. 26. dubna 2015 dochází k jejímu zápisu do veřejného rejstříku.

2019

Nové vedení, nové možnosti

Pod tlakem veřejnosti a Světové gymnastické federace zařazuje ČAPk do svého programu soutěžní parkour vystavěný na původních pilířích.

2019

Počátky World Chase Tag v Čechách

Logo World Chase Tag

Michal Filipin se spojuje s vlastníky TM World Chase Tag a pod záštitou Prague Parkour PK1 a ČAPK přináší WCT do České republiky.

2020

Jsme součástí druhé největší národní sítě

Logo SSSČR

Díky dlouhodobému vyjednávání se podařilo Michalu Filipinovi, Patriku Gabryšovi a Danielu Samkovi vyjednat vstup asociace do Sdružení sportovní svazů České republiky.

2020

Reset identity, reset loga

capk_col_trbg_bf

Od tohoto roku používá asociace nové logo. Autorem je fotograf, grafik a instruktor parkouru v jedné osobě - Ondřej Mrštný

2020

Začlenění pod Parkour Earth

Logo Parkour Earth

V červnu 2020 se ČAPk začleňuje pod Parkour Earth a připojuje se tak k vedoucím světovým národním asociacím Austrálie, Francie, Nového Zélandu, Jihoafrické republiky, Velké Británie, Polska, Spojených států amerických, Finska a Švýcarska.

2022

Reprezentace na Mistrovství světa

Logo World Chase Tag

Po složitém vyjednávání zajišťuje Michal Filipin první účast reprezentačního týmu ČR na mistrovství světa ve World Chase Tag v Londýně.

871
section-aea5863

Kam povede parkour dál?

Začni psát svůj parkourový příběh

Kontakt

  • U Pergamenky 1511/3, Holešovice, 170 00 Praha 7

  • info@capk.cz

  • www.capk.cz