O Parkouru

section-889e563

Parkour je moderní pohybová disciplína

“Parkour je fyzická aktivita, která může sloužit i jako komplexní seberozvojová disciplína. ”

“Parkour je osobní cesta sebezdokonalení.”

“Parkour je způsob vnímání okolního prostředí a schopnost se v něm pomocí svého těla pohybovat.”

“Parkour je životní styl, který v člověku probouzí touhu poznávat sám sebe, pracovat na sobě a rozvíjet se po stránce fyzické a psychické.”

//www.capk.cz/wp-content/uploads/2019/11/parkour-silouethe.png
section-7f27e8f

Jak parkour vznikl?

Stručná historie Parkouru

870
1875

Narození Georgese Héberta

Georges Hébert (1875 - 1957) byl průkopníkem tělesné výchovy ve francouzské armádě, který vyvinul systém tělesné výchovy a výcviku známý jako „la méthode naturelle“ („přirozená metoda“). Metoda kombinovala výcvik široké rozmanitosti fyzických schopností s tréninkem odvahy a morálky.

875
1939

Raymond Bell

Roku 1939 se na rodil Raymond Belle. Od 7 let vyrůstal v sirotčinci. V drsných podmínkách trénoval na svých fyzických schopnostech, aby se nestal obětí útoků. Běhal po nocích a lezl po stromech. V 19 letech nastupuje k pařížské hasičské jednotce francouzské armády.

876
1975

Narození Davida Bella

Narodil se David Belle [čti david bel]. Ve svém mládí trénuje na předměstí Lisses společně s přáteli Sébastienem Foucanem, Châu Belle Dinhem, Williamsem Bellem, Yannem Hnautrou, Laurentem Piemontesim, Guylain N'Guba Boyekim, Malikem Dioufem, a Charlesem Perrièrem.

877
2005

První parkourový jam v Česku

Mezi léty 2004 a 2005 připlouvá do Česka parkourová vlna. Větší setkání na sebe nenechává dlouho čekat a 25. srpna 2005 probíhá v Brně první jam.

2015

Založení ČAP

Na základní škole kousek od pražského hradu zakládá skupina 28 traceurů z celé republiky první parkourovou asociaci v České republice. 26. dubna 2015 dochází k jejímu zápisu do veřejného rejstříku.

2019

Nové vedení, nové možnosti

Pod tlakem veřejnosti a Světové gymnastické federace zařazuje ČAPk do svého programu soutěžní parkour vystavěný na původních pilířích.

2019

Počátky World Chase Tag v Čechách

Logo World Chase Tag

Michal Filipin se spojuje s vlastníky TM World Chase Tag a pod záštitou Prague Parkour PK1 a ČAPK přináší WCT do České republiky.

2020

Jsme součástí druhé největší národní sítě

Logo SSSČR

Díky dlouhodobému vyjednávání se podařilo Michalu Filipinovi, Patriku Gabryšovi a Danielu Samkovi vyjednat vstup asociace do Sdružení sportovní svazů České republiky.

2020

Reset identity, reset loga

capk_col_trbg_bf

Od tohoto roku používá asociace nové logo. Autorem je fotograf, grafik a instruktor parkouru v jedné osobě - Ondřej Mrštný

2020

Začlenění pod Parkour Earth

Logo Parkour Earth

V červnu 2020 se ČAPk začleňuje pod Parkour Earth a připojuje se tak k vedoucím světovým národním asociacím Austrálie, Francie, Nového Zélandu, Jihoafrické republiky, Velké Británie, Polska, Spojených států amerických, Finska a Švýcarska.

2021

První trenérské licence pod ČAPk

V roce 2020 probíhají v Praze první licence III. třídy pod taktovkou ČAPk za vedení Jana Pospíšila v prostorách Pražské IM Academy a v prostorách SK Start Praha.

2022

Reprezentace na Mistrovství světa

Reprezentační tým České republiky

Po složitém vyjednávání zajišťuje Michal Filipin první účast reprezentačního týmu ČR na mistrovství světa ve World Chase Tag v Londýně.

2022

První ligová sezóna 2022/2023

Organizace první soutěžní sezóny v parkourových disciplínách speed, skill a style pod taktovkou ČAPk.

2024

ČAPk se stává svazem NSA

Po devíti letech existence se Patrikovi Gabryšovi a Janu Pospíšilovi daří upevnit postavení ČAPk jako oficiálního svazu parkouru v České republice. ČAPk se stává oficiálním svazem parkouru pro Českou republiku a je uznán Národní sportovní agenturou i státem.

871
section-aea5863

Kam povede parkour dál?

Začni psát svůj parkourový příběh

Kontakt

  • U Pergamenky 1511/3, Holešovice, 170 00 Praha 7

  • info@capk.cz

  • www.capk.cz